Zator - Łączany


Trasa 8. Zator - Łączany (Szlak Wiślany)
1. Zator PKP

Nie przedostajemy się na drugą stronę nieczynnego dworca, tylko przeprowadzamy rower po szynach i zaraz za nimi skręcamy w lewo. Dróżką obok trakcji docieramy do drogi nr 950, skręcamy w lewo i podróżujemy nią przez 5km, aż dobijemy do niebieskiego szlaku rowerowego, szumnie zwanego Szlakiem Wiślanym. Po drodze mijamy Podolsze i drewnianą zabudowę. Droga ta jest mało ruchliwa, o ile jedziemy w jeden z dni weekendu.
2. Jankowice

Kiedy w Jankowicach dotrzemy do skrzyżowania z kapliczką po prawej stronie, skręcamy w prawo i ulicą Piaskową, która zakręca w lewo na glinianą drogę, podróżujemy w kierunku stawu i lasu. Dobijamy do asfaltu i skręcamy w lewo na ul. Stanisława Staszica, która wiedzie nas do szkoły w Jankowicach. Okrążamy ją i razem z niebieskim szlakiem skręcamy za nią w prawo, do lasu. Opadamy, przejeżdżamy po wyłożonym płytami mostku. Z tablicy w lesie dowiadujemy się, że obowiązuje zakaz zaśmiecania i wycinania drzew, po czym mijamy nielegalne wysypiska śmieci. Podróżujemy po resztkach asfaltu czyli obecnie polnej drodze. Lekko opadamy i wznosimy się, mijamy staw po prawej stronie, znów lekko opadamy i dobijamy do zakręcającej, poprzecznej drogi, a na niej kontynuujemy kierunek, czyli skręcamy w prawo. Polna droga wśród pól zakręca do wału. Po drugiej stronie Wisły widać żwirownię. Nasza polna droga dobija do asfaltu na wysokości stawu znajdującego się po lewej stronie, gdzie pomimo rozwidlenia kontynuujemy dotychczasowy kierunek wzdłuż stawu.
3. Rozkochów

Jedziemy nadal niebieskim szlakiem, wjeżdżamy pomiędzy teren zabudowany, uważając na zwierzęta. Asfalt rozwidla się, skręcamy w lewo i ul. Generała Sikorskiego jedziemy w kierunku znaku ?Źródła 2,5km?, gdzie skręcamy w prawo. Przejeżdżamy po mostku z żółto - zielonymi barierkami nad wąskim kanałem do żółtej kapliczki, a za nią kontynuujemy kierunek asfaltem oznakowanym niebieskim szlakiem rowerowym. Po prawej mijamy pola, po lewej stronie w oddali widzimy las, a jeszcze dalej wzniesienia. Najbliższe z nich to Winnica (314m n.p.m.) następne to Chełm (301m n.p.m.). Jedziemy wzdłuż wału.
4. Źródła

Wjeżdżamy pomiędzy zabudowania i tam zaczyna się czarny szlak, a niebieski zakręca w lewo. My jedziemy prosto, mijamy bocianie gniazdo i łososiowo ? różową kaplicę. Dobijamy do rozwidlenia obok boiska, gdzie wybieramy prawą odnogę asfaltu, przecinamy skrzyżowanie i podróżujemy asfaltową ulicą oznakowaną wyblakłym czerwonym oraz czarnym szlakiem rowerowym. Zabudowania się kończą, jedziemy w kierunku pól.
5. Okleśna

Asfalt, którym podróżujemy, zakręca pod kątem prostym w lewo przed stacją Okleśna. Przejeżdżamy tory, na rozwidleniu za nimi jedziemy główną drogą w lewo, na następnym rozwidleniu kontynuujemy podróż asfaltową, główną drogą. Mijamy drewniano ? kamienną zabudowę z niebieską przybudówką, wznosimy się i opadamy do rozwidlenia z kapliczką, gdzie skręcamy w lewo. Przejeżdżamy po mostku z żółto ? niebieskim barierkami i dobijamy do skrzyżowania, które przecinamy na wprost. Mijamy kaplicę i w towarzystwie czarnego szlaku rowerowego jedziemy granicą lasu. Dobijamy do skrzyżowania z kremową kapliczką, przecinamy je uważnie i pniemy się asfaltem oznakowanym czarnym szlakiem rowerowym, po prawej mijając las, a po lewej stację transportu osobowego. Wjeżdżamy w las, a gdy on się skończy, skończy się także górka, za to otworzy się przed nami panorama wiślana ? właśnie dla niej warto było pojechać na tę wycieczkę.
6. Podłęże

Dzięki asfaltowi z widokiem na płynącą w dole Wisłę opadamy i wznosimy się do tablicy informacyjnej o szlakach Ziemi Chrzanowskiej, mijamy ją, przecinamy skrzyżowanie i kontynuujemy podróż niebieskim szlakiem rowerowym. Długo opadamy krótko się wznosimy. Niebieski szlak skręca, ale my kontynuujemy kierunek, mijając kapliczkę, czyli na kolejnych rozwidleniach wybieramy prawe odnogi drogi.
7. Ratowa

Po zjechaniu z górki kończy się asfalt. Droga gruntowa wiedzie nas do mostku z ciemnożółtymi barierkami, a za nim, na rozwidleniu skręcamy w drogę, która odchodzi najbardziej w lewo spośród trzech dróg. Zbliżamy się do wzniesienia, mijamy pompownię i skruszałe, betonowe płyty obok niej, jedziemy tak blisko Wisły, że za pompownią skręcamy w lewo, do góry. Jedziemy ostro do góry po ścieżce zasypanej zeschłymi liśćmi, odbijamy w prawo razem z niebieskim szlakiem, tak, żeby po prawej stronie cały czas widzieć wodę. Ścieżka stabilizuje się, a czarny (który niedawno dobił do naszej trasy) i niebieski szlak skręcają w prawo, w dół, my też. Razem z niebezpieczną ścieżką (jazda ostro z góry po zakrytym liśćmi gruncie jest zagrożeniem dla zdrowia) wolno opadamy, skręcamy w lewo i dobijamy do leśnej drogi, na której skręcamy w prawo. Piaszczysta droga opada ostro w dół, jedziemy do domków wypoczynkowych, za nimi skręcamy w lewo i mijamy tablicę informującą, że do Łączan zostały nam jeszcze 4km.
8. Podgórze

Jedziemy polną drogą wysadzaną kałużami wzdłuż Wisły, po lewej stronie mijamy wyciągniętą na brzeg barkę, mijamy podniesiony szlaban, uważamy na psy bez uwięzi i zostawiamy ostatnio ujeżdżane wzniesienie za sobą. Będziemy się poruszać niebieskim szlakiem rowerowym, jednak jego oznakowanie na tym odcinku jest słabe lub żadne. Na rozwidleniu naszej polnej drogi wysadzanej kałużami wybieramy prawą odnogę, słabo wyjeżdżoną, ale da się nią jechać wzdłuż Wisły. Po prawej stronie mijamy resztki betonowej budowli, za nią kontynuujemy kierunek po kamienistej, polnej drodze, przecinamy skrzyżowanie. Nasza droga coraz bardziej odchodzi od Wisły w kierunku skały, gdzie dobijamy do poprzecznej drogi, tam skręcamy w prawo, jedziemy lekko w górę i w dół, mijamy dużą kałużę i dzikie wysypisko śmieci, resztki murowanej budowli i wierzby, a na nich piktogramy niebieskiego szlaku. Wjeżdżamy na wał i kontynuując nim podróż, docieramy po betonowych płytach, którymi wyłożono koronę wału, do Łączan, po lewej mijając oddalone wzniesienie o nazwie Sokola (317m.n.p.m.).
Wariant do Brzeźnicy przez prom w Czernichowie

Kiedy po zjechaniu z wału dobijemy do głównej drogi, możemy ją przeciąć i kontynuować jazdę wałem aż do Czernichowa. Tam wał łączy się z asfaltem, którym dojedziemy do promu na Wiśle (6.00 ? 21.00 rowerzyści płacą 1zł), a za nim, kierując się znakami zlikwidowanego co prawda, lecz ciągle istniejącego czarnego szlaku PTTK, docieramy do Brzeźnicy, mijając stawy i samolot JAK 40 ustawiony przy drodze. Po dobiciu do poprzecznej, głównej drogi skręcamy w prawo, by po 650m skręcić w prawo razem z niebieskim szlakiem PTTK i dobić do stacji PKP w Brzeźnicy. Na licznikach będziemy wtedy mieli 32,5km.
9. Łączany (c.d. wersji podstawowej)

Po dobiciu do głównej drogi skręcamy w prawo i asfaltową drogą razem z samochodami pokonujemy most na Wiśle, następnie most na kanale i 370m za nim skręcamy w lewo (jeszcze przed kaplicą w Łączanach) na asfalt, który po 0,9km doprowadzi nas do stacji PKP Pówieś (24,3km), gdzie możemy załadować się do pociągu jadącego do Oświęcimia bądź Krakowa.