Ryczów - Zator


Trasa 7. Ryczów -Zator (Dookoła stawów pełnych karpia )
1. Ryczów

Startujemy spod murowanego dworu w Ryczowie i kierujemy się w stronę drogi krajowej 44, gdzie skręcamy w lewo, mijamy pomnik spadochroniarzy aeroklubu śląskiego ? tutaj natężenie ruchu jest duże, ale po 500m, za mostkiem, odbijamy w prawo, na mało ruchliwy asfalt oznakowany żółtym szlakiem rowerowym, który przecina tory relacji Kraków Płaszów ? Oświęcim i kontynuujemy jazdę ulicą Starowiejską.
2. Chałupki

Dobijamy do poprzecznej drogi i skręcamy w lewo, a po prawej możemy podziwiać Garb Tenczyński. Po pokonaniu 600m powinniśmy dobić do poprzecznego asfaltu, gdzie skręcamy w lewo.
3. Dębina

Wjeżdżamy do centrum Dębiny i przy kaplicy dobijamy do poprzecznego asfaltu, gdzie razem z żółtym szlakiem rowerowym skręcamy w lewo (jeśli skręcimy w prawo, po niecałych 2km dojedziemy do promu przez Wisłę, a za nim znajduje się Alwernia). Ul. Powiślana (której nazwa sugeruje, że kiedyś płynęła tędy Wisła) mija boisko, staw spytkowicki o nazwie Kasztelan, a następnie kanał budowany specjalnie na potrzeby kopalni, która nigdy nie powstała.
4. Spytkowice Kępki

o przejechaniu torów i minięciu stacji Spytkowice Kępki, pniemy się pod górę kontynuacją asfaltu, chyba że wiemy, iż przez tydzień wstecz świeciło słońce ? wtedy przed torami możemy skręcić w prawo i polną drogą dobić do trasy podstawowej przy zamku. Tymczasem, jeśli wolimy asfalt, jedziemy prosto ulicą Pagory, zjeżdżamy z górki, przejeżdżamy po mostku, za którym na skrzyżowaniu kierujemy się w prawo, pod wiadukt kolejowy i widniejący za nim zamek (archiwum państwowe). Przed zamkiem razem z drogą zakręcamy w lewo, dobijamy do rozwidlenia, skręcamy w prawo. Cały czas towarzyszy nam żółty szlak rowerowy. Mijamy kasztany i boisko Klubu Astra Spytkowice ? jedziemy ulicą Starowiślną skorodowanym asfaltem.
5. Miejsce

Za Starą Wisłą droga zakręca pod kątem prostym w lewo, a następnie w prawo ? poruszamy się ulicą Floriana. Mijamy gniazdo bocianie i szkołę w Miejscu, przejeżdżamy przez tory (trakcja kolejowa jest nieczynna) i od tej pory będzie nam towarzyszył po prawej stronie wał wiślany. Kilometr za torami do żółtego szlaku rowerowego dołączy czarny szlak rowerowy.
6. Smolice

Jedziemy kontynuacją asfaltu, skręcamy razem z nim obok stawu, dobijamy do rozwidlenia, gdzie kierujemy się w prawo. Mijamy ogród rzeźb ?Wilczy Pysk?, a następnie obok Domu Strażaka w Smolicach, na rozwidleniu wybieramy lewą odnogę. Mijamy drogę na Rabusiowice (chyba że chcemy podziwiać Kopiec Grunwaldzki ? wtedy skręcamy w lewo razem z żółtym szlakiem rowerowym).
7. Palczowice

Droga ze Smolic dobija do skrzyżowania, za którym stoi piękny, drewniany kościół. Skręcamy w lewo i po 0.9km jazdy żółtym szlakiem PTTK dobijamy do oznakowanego żółtym szlakiem rowerowym, poprzecznego asfaltu o nazwie Mostowa, gdyż wiedzie ona do Mostu Zakochanych, przez miejscowych zwanym także Krowim, po którym przejedziemy po pokonaniu 0,5km. Za nim odbijamy w lewo, na polną drogę, czyli ulicę Nad Skawą, skąd doskonale widać kościół w Zatorze. Po kilometrze jazdy obok Skawy i pól oraz przejechaniu pod wiaduktem dobijamy do ulicy Krakowskiej, czyli drogi krajowej nr 44, gdzie skręcamy w lewo, aby po 160m odbić w prawo. Mijamy Zakład Wodociągów i Kanalizacji i ulicą Wałową okrążamy tyły parku otaczającego dawny zamek książęcy w Zatorze. Po 0,9km podróży wzdłuż wału Soły zobaczymy odchodzącą w prawo ulicę Piastowską, która doprowadzi nas do rynku w Zatorze (22,8km).
Wariant do Grodziska

Jeśli chcemy dojechać do schroniska w Grodzisku, to na skrzyżowaniu z drewnianym kościółkiem w Palczowicach jedziemy prosto, mijamy tory, dobijamy do drogi krajowej nr 44, gdzie wykonujemy manewr skrętu w prawo, a następnie od razu skręcamy w lewo. Potem razem z zielonym szlakiem jedziemy do Laskowej, a potem do Grodziska (~5,5km). Polecam wąwozy ? szczególnie zgłodniałym turystom ? można się najeść ostrężynami (vel czernicami, vel jeżynami).

Jeśli chcecie jechać do Oświęcimia, polecam szlak Greenway - za Mostem Zakochanych trzeba jechać prosto, przeciąć drogę powiatową 950 i na najbliższym rozwidleniu wybrać prawą odnogę ? ul. Widok. Następnie po dobiciu do skrzyżowania skręcić w prawo, minąć skrzyżowanie i po 350m skręcić w lewo ? w ulicę Złotych Kłosów. Polna droga doprowadzi nas do poprzecznego asfaltu przy przejeździe kolejowym, gdzie skręcamy w prawo. Od tej pory poruszamy się szlakiem Greenway wzdłuż Stawów Przyręb - szlak Greenways znajduje się ~2,5km za kościołem w Palczowicach, natomiast Oświęcim ~21km dalej.