Wadowice - Grodzisko


Trasa 4. Wadowice - Grodzisko
1. Wadowice - PKP

Z pociągu wydostajemy się na ulicę przed dworcem, gdzie skręcamy w prawo. Ul. J. Piłsudskiego wiedzie nas do przejazdu kolejowego, na wysokości którego skręcamy w prawo (lub w lewo, na ulicę wiodącą wzdłuż rzeczki Choczeńki, jedziemy do mostku, skręcamy na niego w lewo, a za nim w prawo, na ulicę Sienkiewicza ? jeśli będziemy kierować się w lewo, na pewno nie przegapimy Bazyliki w Wadowicach), przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i jedziemy ulicą Podstawie oznakowaną żółtym pieszym szlakiem PTTK oraz zielonym szlakiem rowerowym.
2. Podstawie

Drogowskaz rowerowy informuje, że szlaki rowerowe Ziemi Wadowickiej prowadzą do Tomic (2,8km, zielony szlak) i dalej na Przybradz (6,3km). My za torami skręcamy w lewo i zielonym szlakiem rowerowym kierujemy się ulicą Podstawie wzdłuż torów (po lewej) do końca asfaltu a potem do kamienistego rozwidlenia, gdzie skręcamy w lewo, razem ze znakami niebieskiego Greenwaya. Ignorujemy odchodzącą w lewo polną drogę i jedziemy prosto, po prawej stronie mijając staw. Droga kręci się, przecina tory, kierujemy się w stronę zabudowań magazynowych, dobijamy do asfaltu i skręcamy w prawo (chyba że chcemy odpocząć ? wtedy polecam ławkę przy pobliskim boisku hali sportowej w Tomicach).
3. Tomice

Mijamy ubojnię drobiu (biedne kurczaki), czarny szlak rowerowy wiedzie nas ku torom i odkrywamy, że nasza trasa jest oznakowana również dawno nieodświeżanymi: zielonym i żółtym szlakiem pieszym. Opadamy w dół kamienistą, utwardzoną drogą, a kiedy poziom drogi stabilizuje się, dobijamy do poprzecznego asfaltu, skręcamy w prawo i po prawej stronie mijamy kapliczkę ludową oraz przystanek PKS. Przejeżdżamy po moście, na rozwidleniu asfaltu wybieramy lewą odnogę i już widzimy piękną Skawę.
4. Witanowice

Czeka nas podjazd do rozwidlenia na Spytkowice (10km) i Woźniki (kościół na szlaku architektury drewnianej) ? wybieramy Woźniki, czyli skręt w lewo. Uważajmy na samochody jadące z góry, drogą ze Spytkowic. Opadamy po łatanym asfalcie, a kiedy powierzchnia stabilizuje się, jego jakość się poprawia i prujemy po gładkim. Zaczyna się najatrakcyjniejsza pod względem widokowym część trasy ? to sama radość jechać dnem wzniesień zasłaniających trzecią część nieba po prawej stronie, co ewentualnie nadrabia skrząca się w słońcu, wijąca po lewej Skawa. Dodatkowo niedługo potem ww. płaski, gładki asfalt rozcina nietypowy las (pojedziecie ? zobaczycie).
5. Woźniki

Nadal poruszamy się czarnym szlakiem rowerowym (który już ktoś zniszczył), ale w zidentyfikowaniu trasy pomaga nam także niebieska nitka Greenway oraz zielony pieszy szlak PTTK. Po prawej stronie mijamy drewniany domek, a po lewej most kolejowy na Skawie. Na rozwidleniu kierujemy się w lewo, tak, żeby po prawej stronie minąć kościół w Woźnikach, potem dobić do poprzecznego asfaltu opodal mostku. Będziemy się ostro wznosić koło szkoły, a górkę osiągniemy koło cmentarza, by na skrzyżowaniu jednostronnym za nim skręcić w lewo i rozpocząć opadanie i cudne widoki.
6. Grodzisko

Opadamy zielonym szlakiem pieszym PTTK, do którego dołącza czerwony szlak rowerowy i niebieski Greenway. Wszystkie te szlaki wiodą do stacji w Grodzisku, a kiedy będziemy już przy niej, nie przejeżdżamy torów, tylko wybieramy lewą odnogę drogi i wznosimy się nad Czarzewką w kierunku szkoły, gdzie mieści się schronisko.
7. Grodzisko - Schronisko

Koniec trasy.