Zator - Osiek


Trasa 2. Zator - Osiek
1. Zator

Startujemy z Rynku, z placu przed kościołem odchodzi w lewo, za ogrodzeniem parku ul. Piastowska. Opadamy nią przez 320 m i dobijamy do ul. Wałowej, gdzie skręcamy w prawo i ul. Spadzistą podróżujemy przez 100 m do głównej drogi, przecinamy ją i na rozwidleniu za skrzyżowaniem wybieramy lewą odnogę - ulicę Jana Pawła II. Kiedy po 0,5km dobijemy do poprzecznego asfaltu o nazwie Bugajska, skręcamy w lewo i niedługo potem, na rozwidleniu wybieramy prawą odnogę drogi, czyli jedziemy główną drogą, nadal ulicą Bugajską, która omija stawy, bocianie gniazdo i rozwidla się. Jednak jeśli będziemy się trzymać głównej drogi, to 2,6 km od ulicy Jana Pawła II dotrzemy do skrzyżowania w Łowiczkach.
2. Łowiczki

Skrzyżowanie w Łowiczkach jest charakterystyczne z tego powodu, że naprzeciw można zaobserwować niebieski sklep spożywczy i falujący teren, którym biegnie droga do Piotrowic, oznakowana czerwonym szlakiem rowerowym Doliny Karpia, który od tej pory będzie nam towarzyszył do samego osieckiego pałacu mauretańskiego. Przecinamy skrzyżowanie i razem z drogą opadamy i wznosimy się do Piotrowic.
3. Piotrowice

W Piotrowicach ulica, którą wspinaliśmy się do skrzyżowania, nazywa się Zatorska i możemy tam zaobserwować drogowskaz, który powie nam, że jeśli przetniemy skrzyżowanie, to po 4,8km dotrzemy do Polanki Wielkiej, więc jedźmy! Opadamy z dużej górki, ale potem czeka nas wjazd pod kolejną. Jedziemy ul. Lipową i na rozwidleniu skręcamy w ul. Wrzosową. Opadamy, wznosimy się i mijamy zabytkową zabudowę drewnianą, przecinamy skrzyżowanie (koniec asfaltu), opadamy i pokonujemy górkę, po czym pedałujemy pod następną. Na rozwidleniu wybieramy wyjeżdżoną, prawą odnogę drogi.


4. Dalachowice

Dobijamy do skrzyżowania polnych dróg, skręcamy w prawo. Razem z drogą zakręcamy w lewo, wznosimy się, dobijamy do asfaltu o nazwie Jodłowa i 300m dalej przecinamy skrzyżowanie. Za skrzyżowaniem asfaltowa ulica Świerkowa opada wśród drzew, zmienia nazwę na ?Grunwaldzka?, nosi na słupach znaki żółtego szlaku pieszego PTTK oraz czerwonego szlaku rowerowego Doliny Karpia, mija las i zmienia nawierzchnię na pozbawioną asfaltu. W lewo odchodzi inna polna droga, my zaś jedziemy dalej prosto, opadamy, przejeżdżamy przez mostek, droga wznosi się, mijamy odnogi drogi, jadąc na wprost. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie, pokonujemy górkę, potem kolejną. Wspaniały widok na góry wynagrodzi nasze wysiłki. Teraz już tylko opadamy w dół, uważając na kamienie, bo jedziemy polną drogą.
5. Osiek Górny

Opadliśmy do asfaltu o nazwie Starowiejska na wysokości Kopca Grunwaldzkiego i skręcamy w prawo. Mijamy sklep, pokonujemy dwie górki, przecinamy skrzyżowanie i opadamy. Kiedy zbliżać się będziemy do zabytkowego kościółka św. Andrzeja w Osieku, nawierzchnia zmieni się na bruk, a potem płyty chodnikowe. Z zachowaniem ostrożności przecinamy skrzyżowanie, a gdy pod kołami znów mamy asfalt, spójrzmy w lewo ? będzie tam stał odnowiony, zadbany kościół ? jedna z pereł Małopolski.
6. Osiek Dolny

Opadamy po skorodowanym asfalcie, potem wznosimy się, powtarzamy dwie ostatnie operacje i na długości 18,8km dobijamy do zakręcającego, opadającego asfaltu. Skręcamy w lewo, opadamy, razem z drogą skręcamy w prawo i także po prawej widzimy bramę Klubu Sportowego. Zwalniamy, skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez bramkę i żwirową alejką kontynuujemy kierunek, po czym podziwiamy park i pałac mauretański w Osieku (19,4km).