Dookoła Zatora

 

 Trasa 1. Dookoła Zatora
 1. Zator

Startujemy z Rynku. Z placu przed kościołem odchodzi w lewo, za ogrodzeniem parku ul. Piastowska. Opadamy nią przez 320m i dobijamy do ul. Wałowej, gdzie skręcamy w lewo. Na rozwidleniu przed Agropunktem skręcamy w lewo, tak aby ogrodzenie mieć cały czas po lewej stronie. Jedziemy asfaltem do tablic informacyjnych, które wzbogacą naszą wiedzę o okolicznej przyrodzie, no chyba że spieszy się nam, więc jedziemy prosto asfaltową alejką, uważając na wędkarzy, brzegiem Zbiornika Piastowskiego, który powinien znajdować się po naszej lewej stronie. Mijamy punkty wypoczynkowe, a że jedziemy ścieżką przyrodniczą, oznakowaną czerwoną rybką, uważamy na pieszych i dajemy im pierwszeństwo, nieważne, że jest to również niebieski szlak rowerowy Greenways. Przejeżdżamy przez przełamaną barierkę, dobijamy do poprzecznego asfaltu, kontemplujemy dużą tablicę z mapą rowerową i skręcamy w prawo, pokonujemy 200m ul. Parkowej, która zakręca w prawo. Mijamy po lewej stronie dom z niebieskim dachem i zaraz za nim w lewo odchodzi utwardzona droga do lasu. Mijamy ule, przejeżdżamy po mostku, droga zamienia się w wyjeżdżoną, szeroką ścieżkę, często gęsto błotnistą. Jedziemy 0,48km przez lasek, dobijamy do poprzecznej drogi przy wielkim drzewie, na którym namalowano znak ścieżki przyrodniczej ? czerwoną rybkę.
 

 

 


 2. Zbiornik Szczupak

Dobiliśmy do polnej drogi, która zakręca - kierujemy się w prawo. Po lewej widzimy zbiornik, po prawej pola, mijamy stanowiska dla wędkarzy i dobijamy do poprzecznej drogi przy zabudowaniach, skręcamy w lewo, nadal kierując się oznakowaniem niebieskiego szlaku rowerowego Greenway, czyli po 250m, na rozwidleniu, wybieramy prawą odnogę i w ten sposób ponownie łączymy się z trasą ścieżki przyrodniczej. Mijamy ławeczki i stanowiska dla wędkarzy, potem droga robi się kamienista i wjeżdżamy pomiędzy krzaki (przyrodnik nazwałby to inaczej ;o). Mijamy polanę (może być błoto) i na rozwidleniu skręcamy w lewo, na łącznik, który zaraz dobija do wyjeżdżonej drogi polnej, na której skręcamy w lewo.
 

 

 


 3. Zbiornik Tęczak

Powinniśmy zobaczyć tablicę Doliny Karpia (czarne litery na białym tle: ?Zatorskie Towarzystwo Wędkarskie; połów ryb, kąpiel i biwakowanie bez zgody właściciela zabronione?). Po prawej mijamy ławeczki przy zbiorniku, ale jak widać, trzeba się zapytać o zgodę, żeby przy nich sobie pobiwakować. Po lewej stronie widać wzniesienia (wśród nich kryje się następna ścieżka przyrodnicza ? zielona), a z przodu - kaplicę w Grodzisku. Na rozwidleniu wybieramy prawą odnogę, zjeżdżamy z górki, droga się wije, doprowadza nas do drogi przy zabudowaniach. Nie wjeżdżamy między nie, tylko skręcamy w prawo, na rozwidleniu również w prawo i dobijamy do głównej drogi, którą przecinamy na wprost.
 

 

 


 4. Rudze

Wjeżdżamy asfaltową drogą pomiędzy dwa stawy i młyn, wznosimy się w kierunku dworu w Rudzach, a kiedy go już zobaczymy, skręcamy w lewo na asfaltową drogę. 1,3 km potem dobijamy do poprzecznego asfaltu, gdzie skręcamy w prawo, a 260 m dalej dobijamy do głównej drogi i skręcamy w lewo. Droga jest ruchliwa, ale podróżujemy nią tylko 640 m., po czym skręcamy w prawo i po 2,7 km jazdy krętą drogą jesteśmy na skrzyżowaniu w Łowiczkach.
 

 

 


 5. Łowiczki

Skrzyżowanie w Łowiczkach przecinamy na wprost i kontynuujemy jazdę asfaltową ulicą Graniczną, która zaczyna wznosić się i opadać. 12,6 km - dobijamy do drogi krajowej nr 44 i po uważnym rozglądnięciu się i przyjrzeniu pięknym drzewom rosnącym wzdłuż tej drogi, przecinamy ją i kontynuujemy jazdę asfaltem do przejazdu kolejowego. Podróżujemy teraz ulicą Przyrębską i 200 m za torami skręcamy w prawo na wyjeżdżoną, polną drogę. (Jeśli pojedziemy prosto, dotrzemy do ścieżek przyrodniczych Marynin i Maurycy).
 

 

 


 6. Podolsze

Od tej pory towarzyszy nam oznakowanie niebieskiego Greenwaya. Polna droga 1,7km dalej łączy się z asfaltową ulicą Złotych Kłosów, która dobija do poprzecznego asfaltu o nazwie Długa ? skręcamy tam w prawo, mijamy skrzyżowanie, a na następnym skręcamy w lewo (ul. Widok). Drogowskazy informują nas, że żółty szlak rowerowy, którym przez chwilę podróżujemy, prowadzi do Palczowic (3,3 km). Mijamy przedszkole w Podolszu, dobijamy do poprzecznej, głównej drogi (ulica Starowiejska), przecinamy ją i jedziemy w kierunku mostu, przed którym skręcimy w prawo zgodnie ze znakami Greenways w ulicę nad Skawą. Po kilometrze jazdy obok wału, wierzb i pól oraz przejechaniu pod wiaduktem dobijamy do ulicy Krakowskiej, czyli drogi krajowej nr 44, gdzie skręcamy w lewo, aby po 160 m odbić w prawo. Mijamy Zakład Wodociągów i Kanalizacji i ulicą Wałową okrążamy tyły parku otaczającego dawny zamek książęcy w Zatorze. Po 0,9 km podróży wzdłuż wału Soły zobaczymy odchodzącą w prawo ul. Piastowską. Niebieski Greenway prowadzi dalej do Grodziska, ale my skręcimy w prawo, w ul. Piastowską, która doprowadzi nas do rynku w Zatorze.
 

 

 


 7. Rynek w Zatorze

Jedziemy na Rynek, czyli do ścisłego centrum Zatora ? radzę uważać: koncentruje się tam cały ruch kołowy prosto na Rynek. Ci, którzy chcą wracać do domu pociągiem, niech wcześniej zajrzą do rozkładu jazdy PKP, a następnie z Rynku, za plecami mając gotycki kościół św. Wojciecha i Jerzego, niech skręcą w prawo, na główną ulicę Kościuszki, zjadą z górki i nie oglądając się na odchodzącą w prawo odnogę drogi na Kraków, jadą prosto, czyli pod górkę i dopiero gdy po lewej stronie zobaczą staw, niech skręcą w prawo na ulicę, jakżeby inaczej, Kolejową.